TRX SP5AHT

Prezentowany we wrześniu na IV Warsztatach QRP w Burzeninie najnowszy minitransceiver SP5AHT różni się zasadniczo od wszystkich aktualnie dostępnych rozwiązań, ponieważ został wykonany z użyciem jedynie 11 popularnych tranzystorów (nie licząc stabilizatora).
Choć liczba zastosowanych elementów została ograniczona do niezbędnego minimum, to jednak uzyskane parametry umożliwiają dwukierunkową pracę w wycinku pasma 80m, jak na urządzeniu bardziej skomplikowanym i jednocześnie droższym.

увеличить

Moc wyjściowa nadajnika przy zasilaniu z zasilacza 12V wynosiła około 2W, zaś wymiary urządzenia (około): 100x100x35mm. Konstrukcję tę polecamy szczególnie początkującym konstruktorom, nie tylko ze względu na niską cenę użytych podzespołów, ale przede wszystkim ze względy na walory edukacyjne. W takim szkolnym urządzeniu bardzo łatwo jest prześledzić tory sygnałów oraz poznać pracę poszczególnych bloków i bez problemu zrozumieć zasadę działania transceivera. Konstrukcja ta może być pierwszą wprawką, po zdobyciu licencji, do budowy układów nadawczo-odbiorczych i poznawania tajników krótkofalarstwa na popularnym paśmie HF.

увеличить

Urządzenie pracuje w układzie z pojedynczą przemianą częstotliwości, z podwójnym wykorzystaniem filtru kwarcowego, generatorów VXO (VFO) i BFO oraz diodowego modulatora-mieszacza.
Dwukierunkowe wykorzystanie filtru oraz modulatora-mieszacza podczas nadawania i odbioru znacznie uprościło konstrukcję urządzenia (wyeliminowało konieczność komutacji sygnału).
Wybór częstotliwości pośredniej około 8,6MHz wynika głównie z użycia w układzie VXO rezonatora ceramicznego 4,9MHz (zamiast tradycyjnego VFO z przestrajanym obwodem LC). Wykorzystanie w układzie generatora rezonatora ceramicznego, zaś w mieszaczach odbiornika i nadajnika dwubramkowych tranzystorów MOSFET w sposób zdecydowany rozwiązało problemy stabilności VFO przy pominięciu separatora generatora. 

Kompletny opis urządzenia jest zamieszony w EDW 11/2010. Urządzenie jest dostępne w formie kitu AVT 2960 (PCB + podzespoły, bez obudowy).

И еще несколько конструкций от SP5ANT

junior

Блок-счема трансивера
Блок-счема трансивера
УВЕЛИЧИТЬ
Схема
Монтаж
Монтаж

Трансивер на ТСА440(UL1203)

УВЕЛИЧИТЬ
Схема трансивера
Comments: 0